مجازی سازی vmware

مجازی سازی

در مقاله زیر ابتدا چند مورد از مزایا و فوائد مجازی سازی را برایتان بیان میکنیم تا شما با این تکنولوژی نوین و پیشرفته آشنا شوید و همچنین آگاه از علت توسعه روز افزون آن شوید و  نیز در ادامه تعریف جامع و کاملی از این تکنولوژی جدید ارائه میکنیم.

مجازی سازی یک راهیست اجتناب ناپذیر پیش روی مجموعه هاست ها، به این دلیل که نه تنها امکان و مزیتی را از دست نمیدهید بلکه از مزایای و فوائدی که در زیر آمده نیز بهره مند میشوید :
۱- صرفه جویی اقتصادی بسیار چشمگیر در زمان کوتاه مدت و بلند مدت
۲- صرفه جویی در مصرف انرژی تجهیزات
۳- افزایش میزان مدیریت و نظارت
۴- افزایش کمی و کیفی سرعت و کیفیت سرویس های نرم افزاری
۵- افزایش خروجی کار از پروژه ها
۶- پشتیبان گیری از اطلاعات بسیار آسان میباشد
۷- نگهداری  وپایش ساده تر و بهینه تر سرویسها در مجموعه
۸- استفاده بهینه از ظرفیت سخت افزار موجود در سامانه ها
۹- کاهش چشمگیر نیاز به سخت افزار در مجموعه ها
۱۰- تامین بهتر امنیت اطلاعات
۱۱- مدیریت جامع تر امنیت اطلاعات
۱۲- امکان اعمال تغییرات، بسیار سریعتر و با انرژی کمتر
۱۳- کاهش فضای سخت افزاری استفاده شده برای سیستمهای IT در مراکز داده و حتی میز کاربران داخل یک شبکه
۱۴- کار و پایداری بی وقفه حتی در صورت خرابی سخت افزار و یا ارتقا سخت افزار
۱۵- کاهش بسیار زیاد مصرف پهنای باند در شبکه
۱۶- افزایش پایداری شبکه ها و حتی زیر ساخت
۱۷- آلودگی صوتی و حرارتی کمتر تر
و …

انواع مجازی سازی

همانطور که اطلاع دارید کامپیوترهای نسل جدید از ۴ لایه زیرتشکیل شده اند.
• سیستم عامل (OPERATION SYSTEM)
• سخت افزار(HARD WARE)
• داده(DATA)
• نرم افزار(SOFT WARE)
این ۴ لایه به هم وابسته اند منظور این است که اگر در سخت افزار مشکلی بوجود آمد در سیستم عامل هم اشکال ایجاد می شود، به طور مثال با سوختن هارد کامپیوتر، اطلاعات و سیستم عامل از بین می رود و یا با سوختن پاور، سیستم دیگر روشن نمی شود. در سیستم مجازی سازی سعی می شود که این مشکلات رابرطرف کنیم. بدین صورت که مشکل وابستگی بین لایه ها را از بین میبریم، مجـازی سـازی ارتباط دهنـده بین سـخت افـزار و سیسـتم عامـل اسـت و بـه ما اجـازه میدهد چند نرم افزار کاربردی وسیستم عامل را بر روی یک سیستم فیزیکی پیاده سازی کنید بـه طوری که باعث بهره وری در هزینـه هـای سـخت افـزار و نـرم افـزار و همچنـین اسـتفاده بهینـه از تمـامی منـابع سیستمی، کاهش هزینه و کاهش مصرف انرژی شود.مجازی سازی ابتدا درسال ۱۹۶۰ توسط شرکت (International Business Machines IBM) شروع بکار کرد، و به عنوان یک روش منطقی برای تقسیم منابع سیستم توسط ابر رایانه ها, بین برنامه های مختلف ارائه شد.ازآن زمان معنای اصطلاح مجازی سازی(Virtualization ) توسع یافت و تقریبا فراگیر شد.علم مجازی سازی تکنولوژی است که بوسیله آن می توان به طور همزمان دو یا تعدادی سیستم عامل را روی یک سرور راه اندازی کنیم.این تکنولوژی نرم افزاری باعث دگرگونی در دنیای فناوری اطلاعات شبکه و کامپیوتر و همچنین تغییرات بنیادی در زیرساخت سازمان را فراهم می کند.

شرکت های مختلفی که مجازی سازی را ارائه میدهند

دراین زمینه فعالیت دارند که با ارائه راهکارهای مجازی سازی ,انواع نرم افزارهای کاربردی و… بازار رقابتی این زمینه را پیش میبرند:

VMWARE –
KVM –
CITRIX –
MICROSOFT –
RED HAT –
CISCO –

انواع مجازی سازی

 Storage Virtualization –
Server Virtualization –
Network Virtualization –
Desktop Virtualization –
Application Virtualization –
( Data Center Virtualization (Private Cloud –
Desktop Virtualization –

تکنولوژی مجازی سازی دسکتاپ فناوری نرم افزاری است که محیط دسکتاپ و نرم افزار کاربردی مرتبط را از دستگاه مشتری فیزیکی جدا میکند که برای دسترسی به آن استفاده میشود
مجازی سازی دسکتاپ را می توان در رابطه با مجازی سازی برنامه و سیستم های مدیریت نمایه کاربر استفاده نمود که هم اکنون ((( مجازی سازی کاربر))) نامیده می شود،  یک سیستم مدیریت کامل و جامع دسکتاپ را منتشر میکند.در این مورد تمام اجزای دسکتاپ مجازی می شوند، که اجازه می دهد تا یک مدل تحویل دسکتاپ بسیار قابل انعطاف پذیر و بسیار امن تر ارائه شود.

Storage Virtualization مجازی سازی ذخیره سازها

در حوزه کامپیوتر، از مجازی سازی برای استفاده از قابلیت های بهتر و ویژگی های پیشرفته تر در سیستم های ذخیره سازی داده های کامپیوتری استفاده می کند.به طور کلی، یک (( سیستم ذخیره سازی))  نیز به عنوان یک آرایه ذخیره سازی یا آرایه دیسک یا فیلترین شناخته می شود. سیستم های ذخیره سازی به طور معمول از سخت افزار و نرم افزار خاص همراه با درایوهای دیسک استفاده می کنند تا ذخیره سازی بسیار سریع، پایدار و قابل اطمینان برای پردازش داده ها فراهم شود. سیستم های ذخیره سازی پیچیده هستند و ممکن است به عنوان یک کامپیوتر خاص طراحی شده برای ایجاد ظرفیت ذخیره سازی همراه با ویژگی های پیشرفته حفاظت از داده ها تولید شوند. درایو دیسک تنها یک عنصر در یک سیستم ذخیره سازی، همراه با سخت افزار و نرم افزارهای جاسازی شده ویژه درون سیستم می باشد.

Server Virtualization مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور، پنهان کردن منابع سرور گفته میشود، من جمله تعداد و هویت سرورهای فیزیکی انفرادی، پردازشگرها و همچنین سیستم عامل ها، از کاربران سرور. سرپرست سرور از یک برنامه نرم افزاری برای تقسیم یک سرور فیزیکی به محیط های مجازی استفاده می کنند. محیط های مجازی سازی گاها به نام سرور مجازی خصوصی  یا اختصاصی شناخته می شود، اما آنها نیز به عنوان میهمان، نمونه، ظروف یا شبیه سازی شناخته می شوند.

Network Virtualization مجازی سازی شبکه

مجازی سازی شبکه به عنوان مجازی سازی خارجی دسته بندی شده است، ترکیبی از بسیاری از بخش های یک شبکه و یا خود شبکه کلی به یک واحد مجازی مستقل، یا مجازی سازی داخلی شبکه، ارائه قابلیت شبکه مانند اجزای نرم افزار در یک سرور شبکه واحد میباشد.همچنین در تست نرم افزار، توسعه دهندگان نرم افزار از مجازی سازی شبکه برای تست نرم افزاری استفاده می کنند که در شبیه سازی محیط های شبکه ای هستند که در آن نرم افزار برای استفاده در نظر گرفته شده است.

 

Application Virtualizationمجازی سازی نرم افزار

مجازی سازی برنامه کاربردی فناوری نرم افزاری است که برنامه های کامپیوتری را از سیستم عامل پایه ای که آن را اجرا می کند محاصره می کند. یک برنامه کامل مجازی شده به معنای سنتی نصب نشده است اگر چه هنوز همانند آن اجرا شده است.

(Data Center Virtualization) Private Cloudمجازی سازی دیتا سنتر

منظور از مرکز داده یا دیتا سنتر محلی هست که شما درآن تعدا زیادی سرور فیزیکی دارید ، تعدادی روتر و سویچ فیزیکی، تعدادی زیادی زیرساخت شبکه فیزیکی دارید ، تعداد زیادی تجهیزات و مکانیزم های مانیتورینگ دارید ، تعدادی بسیار زیادی تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات یا استوریج های فیزیکی دارید و …. حالا وقتی صحبت از دیتا سنتر، یا مجازی سازی مرکز داده میشه یعنی شما کلی سرور مجازی غیرقابل ملموس دارید ، سوئیچ ها و روترهای مجازی، زیرساختارهای شبکه مجازی، تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات مجازی، ترافیک مجازی، مدیریت ترافیک مجازی، مانیتورینگ مجازی و … که همه آنها توسط مجموعه ای به نام مجازی سازی دیتا سنتر انجام میشود که مثلا مجموعه نرم افزاری VMware VSphere یکی از این پکیج های مجازی سازی مرکز داده یا همان دیتا سنتر می باشد.

عملکرد مجازی سازی چگونه است

در این تکنولوژی یک لایه نرم افزاری به نام (Hypervisor) برای مثال Hypervisor در ابزار شرکت VMware با نام(ESXI)  ارائه می شود که بین ماشین های مجازی و سخت افزارها قرار می گیرد.قلب مجازی سازی همان ماشین های مجازی می باشد که یک سیستم عامل به همراه سرویس ها و برنامه های کاربردی داخل آن را شامل می شوند.ماشین های مجازی کاملا از هم مجزا هستند و به یکدیگر وابستگی بهیچ عنوان ندارند.  وظیفه Hypervisor اختصاص داینامیکی منبع های سخت افزاری به ماشین مجازی در هنگام نیاز آنها و سپس آزاد سازی آنها است.این شکل که در ابتدا نرم افزار مجازی ساز یا همان Hypervisor برروی سخت افزار سرور نصب می گردد و سپس در درون آن به تعداد مورد نیاز ماشین مجازی تعریف گردیده است.بعد از این مرحله هر کدام از ماشین های مجازی مانند یک سخت افزار مستقل عمل می کنند که می توانیم برروی آن سیستم عامل دلخواه را نصب کنیم و سپس سرویسهای مورد نظر را راه اندازی کنیم.در حالت سطح بالاتر  می توان سخت افزار چندین سرورمختلف را به صور منطقی با یکدیگر جهت مجازی سازی تجمیع نمود و کل منابع را به صورت تجمیعی در اختیار یکHypervisor قرارداد.

مجازی سازی مناسب چه سازمان هایی است

برخی از افراد به اشـتباه گمـان مـی کننـد مجـازی سـازی تنهـا مختص مراکـز داده یـا دیتـا سـنتر هـای بــزرگ مــی باشــد. در صــورتی کــه ایــن تصــوری کــاملا اشــتباه اســت. شــرکت هــای پیشــرو در زمینــه مجازی سازی ایـن تکنولـوژی را جهـت اسـتفاده بـرای رده ی وسـیعی از شـبکه هـا طراحـی کـرده انـد.
از شبکه های کوچکی با یک سـرور گرفتـه تـا دیتـا سـنتر هـای بـزرگ بـا ده هـا یـا صـدها سـرور و سـرویس دهنده منتظر. همان طور که پیشـتر نیـز اشـاره شـد مجـازی سـازی بـا مزایـای خـود طیـر گسـترده ای از نیازهــای ســازمان هــا و افــراد را در جهــت اســتفاده بهینــه تــر از منــابع ، صــرفه جــویی وپایــداری سرویس ها مرتفع میسازد.

مزایای مجازی سازی چیست

ماشین های مجازی یک روش قوی و کارامد برای کمک به رها شدن از مشکلاتی را فراهم می کنند که هر روز بر سر راه مدیر قرار می گیرند. حتی اگر تنها یک سرور فایل ساده را به تکنولوژی مجازی شده انتقال دهید، به سرعت به مزایای ان پی خواهید بردو نهایتا می خواهید که کل مرکز داده تان را به صورت مجازی درآورید.درزیر چند نمونه ازمزایای مجازی سازی آورده شده است که با مطالعه ان پی خواهید برد که با استفاده ان در شرکت و سازمان خود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

1- صرفه جویی در هزینه های مستقیم و غیر مستقیم
2- پایین آمدن هزینه های نگهداری و نیروی انسانیCooling ,Powering
3- پشتیبانی از سیستمها و سرویسهای قدیمی موجود در سازمان
4- دسترس پذیری بالا یا High Availability
5- استفاده بهینه از منابع سخت افزاری سازمان و بالابردن بهره وری
6- تجمیع سرویسهای سازمان در یک یا چند سرور، که باعث ایجاد مدیریت متمرکز و امنیت بالا میشود
7- تسریع در پیاده سازی سرویسهای مختلف و ایجاد سریع سرویسهای جدید در جهت افزایش کسب و کار
8- افزاری سازمان یکپارچه سازی منابع سخت
9- ارائه ماشینهای مجازی به جای ماشینهای فیزیکی و اجرای سیستم عاملهای مختلف روی یک هاست فیزیکی

مجازی سازی دسکتاپ با استفاده از VMware horizon7

مجازی سازی دسکتاپ یکی از بخش های مهم جهت رفع نیاز کاربران یک سازمان می باشد. مجازی سازی دسکتاپ یا همان تکنولوژی VDI با انتشار نسخه های جدید VMware Horizon در۲۰۱۶ تحول  بسیار بزرگی را در بخش مجازی سازی دسکتاپ بهمراه داشت. مجازی سازی دسکتاپ با استفاده از VMware horizon7 سبب بهبود عملکرد زیادی در بخش های مختلف شده است که در ادامه به آن می پردازیم.نسخه ۷ این نرم افزار سبب بهبود شرایطcloud و موبایل شده است و به صورت زیادی مجازی سازی دسکتاپ را تغییر داده و باعث افزودن مزایای زیادی از جمله سادگی، امنیت و سرعت به آن شده است و همین طور استفاده از آن را با مقدار هزینه کمتری جهت کاربران فراهم نموده است. علاوه بر این هورایزن ۷ دارای قابلیت عملکرد تا مقدار سی برابر سرعت بیشتر و هم چنین با مقدار هزینه های به مراتب کمتر از راهکارهای سنتی می باشد که در این روش تا مقدار ۵۰ درصد از هزینه ها کاهش پیدا کرده است.

مجازی سازی دسکتاپ با استفاده از هواریزن ۷

امروزه کاربران به راحتی می توانند جهت انجام امور مربوط به خود از انواع تجهیزات بهره مند شوند و به انواع برنامه های ویندوز، لینوکس در کنار برنامه های اندروید و iOS که بیش از آن ها می تواند به صورت سیار باشد دسترسی دارند. امروزه روش های سنتی کامپیوتری دیگر جوابگوی مدیریت و ارائه سرویس به کاربران نیست، همچنین مشکلاتی از جمله از دست رفتن اطلاعات و رانش تصویر (image drift) نیز از دیگر مشکلات امنیتی می باشند که سازمان ها باید هزینه های زیادی را برای آن متحمل شوند.با توجه به این که جهت اجرای هواریزن ۷ سازمان ها مقداری هزینه را متحمل می شوند اما استفاده از آن سبب ایجاد رویکرد جدید جهت نگهداری، محافظت و مدیریت بهتر کامپیوترها شده و سبب فراهم شدن برنامه های ویندوزی و لینوکسی در بخش آی تی آن سازمان می گردد و در واقع مجازی سازی دسکتاپ با این روش این تضمین را می دهد که کاربران می توانند در هر زمان و یا هر مکانی از تجهیزات موجود استفاده کنند.این محصول جدید جهت مجازی سازی دسکتاپ امکانات زیادی را برای بخش IT فراهم می سازد. از جمله تصاویر را به جهت مدیریت بهتر به شکل متمرکز کنترل نموده و مقدار زیادی از هزینه ها کم کرده و به مقدار زیادی تطابق ساختار را حفظ می کنند. با استفاده مجازی سازی دسکتاپ (نسخه جدید هواریزن۷) برنامه ها و هم چنین دسکتاپ های مجازی و یا هاست ها به شکل یک پلتفرم مجازی و جداگانه به کاربران ارسال می گردد.در این بخش سرویس های برنامه و دسکتاپ از قبیل برنامه های RDS Hosted، برنامه های بسته بندی شده با thin app، برنامه های SaaS و برنامه های مجازی سازی شده citrix در یک حالت کاری منسجم و یکپارچه در دسترس قرار می گیرد، بدین وسیله بخش زیادی از منابع مورد نیاز کاربران با سرعت بهتر و به شکل کارآمدتری در اختیار دیگران قرار می گیرد.

مجازی سازی برنامه های کاربردی Application Virtualization

مجازی سازی برنامه های کاربردی در واقع یعنی راهکار ارائه برنامه های کارردی ویندوزی به صورت مجازی سازی شده ،به شکل آنی و بی درنگ با امنیت بالا و قابل دسترسی در هر مکان و هر زمان و هر Device ای که با هر سیستم عاملی که باعث مدیریت متمرکز در مرکز داده و کاهش ۹۰% هزینه ها می گردد.مجازی سازی برنامه ها به این معنی است که هر یک از نسخه ها از هر نوع نرم افزاری با توجه به ویندوز در یکی از سرورهای اصلی نصب شده و چناچه کاربری به آن نیاز پیدا کرد می تواند از راه یک رابط محلی نرم افزار مورد نظر خود را در سیستم خود دیده و آن را اجرا نماید. کاربر می تواند هم در یک شبکه داخلی بوده و یا با اتصال به اینترنت به نرم افزار مورد نظر خود دسترسی پیدا کند. در این روش نرم افزارهای کاربردی در میزکار هر سیستم قرار ندارد و تنها بر روی یک سرور نصب می گردد و برای اجرای آن نیازی به نصب آن در تک تک سیستم های کاربری نیست.مجازی سازی نرم افزارها باعث می شود به نصب هیچ گونه نرم افزارهای بر روی سیستم تک تک کاربران نیازی نباشد و فقط با برقراری ارتباط در شبکه داخلی و یا اینترنت به نرم افزار مورد نظر دسترسی پیدا کرد. با توجه به این که منبع پردازش بخش کاربر درگیر نرم افزاری نصب شده نیست و تنها کار اجرایی را انجام می دهد بنابراین کاربران این بخش می توانند از هر سیستم سخت افزاری مختلفی همچون، تین کلاینت، تبلت، گوشی موبایل و با هر سیستم عامل نصبی از جمله اندروید، لینوکس، ویندوز، مک و غیره به این بخش دسترسی داشته باشد. با این تکنیک می توان از هر مکانی از منزل یا محل کار و یا در مسافرت امکان دسترسی به نرم افزار مورد نظر را داشته باشیم.

مزیت استفاده از مجازی سازی برنامه ها

۱- تمرکز نسخه اصلی نرم افزار در یک سرور است
۲- قابلیت دسترسی قرار دادن نرم افزارهای کاربردی سازمانی بین کاربران به صورت رمزگذاری شده میباشد.
۳- از بین بردن محدودیت دسترسی کاربر به نرم افزارهای کاربردی.
۴- تحویل سریع و بدون نصب نرم افزارهای جانبی و لایسنس های جداگانه.
۵- امکان اجرا و استفاده کاربران از برنامه ها و نرم افزارهای قدرتمند که نیاز به سخت افزارهای قوی دارد با استفاده از یک سرور قوی.
۶- بروز رسانی و ارتقا دادن آسان نرم افزار و بهره گیری دیگر کاربران از آن.
۷- ایجاد امنیت و پشتیبانی بیشتر سیستم.
۸- مدیریت بهتر فعالیت کاربران.
۹- یکپارچه سازی اطلاعات.
۱۰- کاهش هزینه ها شامل: خرید نسخه های زیادی از یک نرم افزار و نسخه های جداگانه کلاینت به تعداد هر کاربر.

نحوه انتقال برنامه به کاربران با مجازی سازی برنامه ها

با استفاده از مجازی سازی برنامه ها نیاز کاربران به نرم افزارهای کاربردی رفع می گردد. اما هر برنامه مجازی سازی شده به دو حالت می تواند به کاربر ارسال شود. ۱-stream 2-off line , full
در حالت stream برنامه ها بر روی محل ذخیره سازی اشتراکی قرار می گیرند و با توجه به نیاز کاربر داده های مورد نیاز مربوطه به سوی او گسیل می شود. اما در حالت full برنامه ها در مکان ذخیره سازی محلی کاربر قرار دارد و در زمان اجرای برنامه نیازی به انتقال داده ها نیست، بنابراین سرعت اجرایی بهتری نسبت به حالت قبلی دارند ولی در این بخش نیاز به محل ذخیره سازی بیشتری می باشد.البته نوع دیگری از مجازی سازی برنامه های کاربردی نیز وجود دارد که در به آن session virtualization گفته می شود. در این حالت برنامه ها به شکل سنتی روی سرور نصب و مجازی سازی شده و کابر جهت استفاده با پروتکل های راه دور به آن متصل می شود. در این حالت مجازی سازی برنامه ها امکان دسترسی از هر نوع دستگاه و با هر سیستم عاملی امکان پذیر است.

مزایای استفاده از سرورهای مجازی در مقایسه با ساختار سنتی

کم کردن هزینه خرید یک سرور سخت افزاری برای هر سیستم عامل و یا سرویس دهنده دیگر
ایزوله کردن انواع سرویس های مختلف و هنچنین سرویس دهنده ها در روی یک سخت افزار
استفاده بهینه از منابع سرورها و همچنین کاهش هزینه برق و سرمایش
مدیریت یکپارچه و انعطاف پذیری سیستم ها
تخصیص منابع موجود اعم از پردازشگر، حافظه، کارت شبکه، و هارد دیسک به هر ماشین مجازی به میزان مورد نیاز و تغییر آن در صورت لزوم
کاهش میزان فضای اشغال شده توسط سرورها
کاهش Down Time در شبکه
از بین بردن Hardware Dependency

علت استفاده از مجازی سازی سرور

اگر طی سالیان گذشته شما به عنوان یکی از کارمندان یک شرکت به یک سرور احتیاج داشتید و درخواست آن را می دادید این کار با یک پروسه طولانی و زمان بر همراه بود، بدلیل اینکه باید مناقصه ای صورت می گرفت و سپس سیستم عامل روی آن نصب و راه اندازی شده و بعد به شما تحویل داده میشد.  اما امروزه با استفاده از مجازی سازی سرور، شما به راحتی می توانید در بازه زمانی کوتاهی آن را تحویل گرفته و حتی با روش ها و قابلیت های clone  و template می توان بازه زمانی جهت نصب سیستم عامل را نیز حذف کرده و این قضیه بازه تحویل گرفتن سرور را نیز کمتر می کند.در گذشته، قبل از ایجاد فناوری مجازی سازی سرور، اداره ها و سازمان ها جهت انجام امور کاری خود از یک برند خاص سرورهای سخت افزاری و همین طور تجهیزات و وسایل مربوطه استفاده می کردند. اما امروزه با مجازی سازی سرور شما از این انتخاب راحت شده و می توانید به هر شکل از سروری که تمایل دارید استفاده کنید، زیرا از نظر تکنولوژی و فن آوری مجازی سازی سخت افزاری همیشه یک قدم عقب تر از روش های مجازی سیستم عامل ها بوده و ایجاد همسویی در سطح سیستم عامل و hyper visor ها صورت گرفته و همین عامل باعث بالا رفتن قدرت انعطاف پذیری مدیران مراکز داده و شبکه شده و به آن ها اجازه استفاده از هر گونه سخت افزاری جهت استفاده را می دهد. حتی با مجازی سازی سرور به راحتی دیگر شما می توانید از یک سخت افزار به سخت افزار دیگر انتقال پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =