سیستم عامل چیست

تعریف سیستم عامل

سیستم عامل تراکنش بین سخت افزار و نرم افزارهای کاربردی را برقرار میسازد.سخت افزار شامل پردازنده، دیسک های سخت، کارت گرافیک، کارت صداو . . .میباشد.

هرنوع پردازنده ای دارای زبانی استکه فقط خودش آنرا درک میکند و هر سازنده ای یک زبان خاص برای پردازنده های تولیدی اش ایجاد میکند. برای مثال یک پردازنده اینتل از زبان متفاوتی نسبت به پردازنده ای موتورولا ی 68000استفاده میکند، بنابراین تمامی نرم افزارها باید با زبان خاص پردازنده خودشان کامپایل شوندتا بتوانند با استفاده از آن اجرا شوند، به این زبان خاص پردازنده سکو (platform) اطلاق میگردداز سکوهای سخت افزاری مختلف میتوان به x86مانند پردازنده های اینتل و AMD، آلفای کامپک، powerpc، مربوط به موتورولا و IMB، موتورولای M68K، اسپارک مربوط به سان مایکرو سیستمز و  AMD64 که سکوی جدید 64 بیتی AMD مبتنی بر X86 است اشاره نمود.

بخش مرکزی و اصلی سیستم عامل در سیستم عامل یونیکس و سیستم عامل های مشابه با آن، هسته (KERNEL) نام دارد، هسته با سخت افزارهای پایه ای سیستم،مانند پردازنده، حافظه و کنترل کننده های ابزار ارتباط برقرار میکند.تمامی تراکنش ها میان سخت افزار و نرم افزار های کاربردی از طریق هسته صورت میپذیرد. هسته وظیفه ترجمه درخواست های نرم افزارهای کاربردی را به زبانی که قابل فهم برای ابزارهای سخت افزاری است، بعهده دارد.

علاوه بر هست، رابطهای کاربری، راه اندازهای ابزار (Device Driver) فایل سیستم و سرویس های سیستمی، سیستم عامل را کامل وقابل استفاده برای کاربر میسازد.رابط های کاربری این امکان را برای کاربران فراهم میسازدتا با کامپیوتر ارتباط برقرار کرده ،نرم افزارهای کاربردی را اجراء نمایند.دستوراتی را صادر کنند و بطور عمومی کامپیوتر را کنترل نمایند.مثالی از رابط کاربری، پوسته خط فرمان میباشدراه اندازهای ابزار این امکان را برای هسته فراهم میسازند تا با سخت افزارهای مختلف مانند دیسک های سخت ومودم ها ارتباط برقرار کنند.هر نوع سخت افزار زبان خاص خودش را دارا میباشد،که سیستم عامل باید قادر باشد با آن ارتباط برقرار کند.اطلاعات سیستم عامل مانند نرم افزارها، داده های کاربران و . . .بر روی دیسک ها ذخیره میشود. فایل سیستم تعیین کننده روشی است که این اطلاعات باید ذخیره شود.

سیستم عامل های مختلف از روشهای متفاوتی برای ذخیره اطلاعات استفاده میکنند. مثلا سیستم عامل ویندوز از فایل سیستم های FAT32 و NTFS و گنو / لینوکس هم از تعداد بسیار متنوعی مانند:jfs-xfs-reiserfx-ext3-ext2 و غیره برای ذخیره اطلاعات استفاده میکند.

هنگامی که کامپیوتر شروع به کار میکند، برخی توابع، ساختارها و سرویس ها شروع بکار میکنند تا بتوانند کامپیوتر را مدیریت نمایند. هنگامی که لینوکس شروع بکار میکند، ابتدا فایل سیستمها را متصل نموده، اتصال شبکه را برقرار ساخته و سرویس های پس زمینه یا دایمن ها را راه اندازی میکند( دایمن ها در دنیای ویندوز همان سرویس ها هستند)برگرفته از کتاب نصب و برپاسازی سرورهای لینوکس (الن باغومیان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − نوزده =