دیتاسنتر یا مراکز داده

دیتا سنترها متشکل از کامپیوتر های شبکه ای و ذخیره سازهایی است که سازمانها جهت مدیریت ، پردازش،ذخیره سازی و انتشار داده ها در مقیاس بزرگ ، به آن نیاز دارند .

نقطه کانونی و حیاتی عملیات روزمره سازمان، برنامه ها ، خدمات و داده های موجود در دیتاسنتر می باشد.

دیتا سنتر ها به عنوان محل قرار گیری برای تمام تجهیزات IT مانند: سرورها، سیستم های Storage ،سوئیچ های شبکه، روتر، فایروال ، کابلها و رک های فیزیکی که از آنها برای مدیریت و اتصال تجهیزات استفاده می شود، خدمات رسانی میکنند.

.یکی از کاربردهای ویژه DATA CENTER سازماندهی اتصالات درونی منابع می باشد.

♦️دیتا سنتر نیز مانند سایر تجهیزات شبکه باید دارای یک زیر ساخت کافی ، مانند توزیع برق و سیستم های فرعی برق مکمل از جمله سوییچینگ الکتریکی ،برق اضطراری، ژنراتورهای پشتیبان و غیره ، تهویه و سیستم های خنک کننده مراکز داده، مانند خنک کننده های اتاق کامپیوتر و تأمین کننده کافی اتصالات حامل شبکه (مخابراتی) باشد.

تمام این خواسته ها به یک امکانات فیزیکی با امنیت فیزیکی نیاز دارد تا مجموعه این زیر ساخت ها و تجهیزات را در خود جای دهد.

اگر چه تقریبا استفاده از هر فضای مناسبی به عنوان یک DATA CENTER یا مرکز داده امکان پذیر است اما طراحی و پیاده سازی یک DATA CENTER نیاز به بررسی دقیق تری دارد.

♦️جدا از مسائل اساسی هزینه و مالیات، محل موردنظر برای DATA CENTER براساس بسیاری از معیارها از جمله موقعیت جغرافیایی، آب و هوا و لرزه خیز بودن محل ،دسترسی به انرژی و ارتباطات از راه دور و حتی محیط سیاسی حاکم ، دسترسی به جاده ها و فرودگاه ها انتخاب می شود.

بعد از ایمن سازی مکان ، معماری DATA CENTER را می توان با توجه به زیرساخت های مکانیکی و الکتریکی، همچنین ترکیب تجهیزات IT طراحی کرد.

توضیحات ابتدایی در مورد دیتا سنتر:

یکپارچگی دیتاسنتر : هیچ محدودیتی در تعداد دیتاسنترهای استفاده شده توسط یک سازمان وجود ندارد .به عنوان مثال اکثر سازمان های مدرن ممکن است از دو یا چند دیتا سنتر در مکان های مختلف استفاده کنند که این امر منجر به افزایش انعطاف پذیری و بهینگی عملکرد برنامه ها می شود و زمان تاخیر را کمتر می کند.چرا که حجم زیادی از اطلاعات در دسترس کاربران قرار می گیرد. یک سازمان با دیتا سنترهای متعدد ترجیح می دهد که دیتا سنترهای خود را ادغام کند ، این امر بدین منظور انجام می شود که مکان های اشغال شده کاهش یابد و همچنین هزینه ها عملیات IT به حداقل برسد .

قوام و یکپارچگی عموماً در قالب ادغام و اکتساب رخ می دهد و در زمانی که اکثریت سازمان نیازی به دیتا سنترهای سازمان های زیر دست ندارند.

ادغام دیتا سنتر :
از جمله راهکارهای دیگری که امروزه برای شبکه های بزرگ حائز اهمیت است ادغام دیتا سنتر یا Data center Colocation می باشد.

ادغام دیتا سنتر به این معنا می باشد که متولیان دیتا سنتر مبلغی را جهت اجاره فضا و دیگر تجهیزات سخت افزاری پرداخت کنند تا از قابلیت ادغام سازی دیتا سنتر بهره مند شوند .
که با اجاره کردن فضای سرور و تهیه سخت افزارهای مورد نیاز بتوان به اپراتورهای دیتا سنتر دسترسی داشت.

♦️این راهکار یک گزینه بسیار جذاب برای سازمان هایی است که پایین بودن هزینه های مربوط به راه اندازی دیتا سنتر برای آنها در اولویت قرار دارد .

خوشبختانه امروزه ، متولیان ادغام سازی اختیارات مشتریان خود را توسعه داده اند و امکان مدیریت جامع و دسترسی به فضای کلود را برای آنها فراهم کرده اند.

استاندارد دیتاسنتر و اتاق سرور

استاندارد دیتا سنتر و اتاق سرور یعنی در نظر قرار دادن تمام موارد پیش رو در طراحی درست واصولی یک مرکز داده.

وقتی قرار است مرکزی ایجاد کنیم و تمام اطلاعات سازمان خود را در آن محل ذخیره نمائیم و تمام ارتباطات درون سازمانی و برون سازمانی را به آن محل وابسته سازیم باید همه ی احتمالات را در نظر بگیریم و در طراحی اتاق سرور یا مرکز داده نیز اعمال کنیم.

دیتاسنتر بر اساس چندین نوع استاندارد تعبیه شده است.

دو نوع از مهمترین استاندارد های اتاق سرور
♦️استاندارد TIA942
♦️استاندارد BICSI

در سال 2005، مؤسسه ملی استاندارد آمریکا (ANSI) و انجمن صنعت ارتباطات (TIA) ، استاندارد ANSI / TIA-942 با عنوان “استاندارد زیرساخت های مخابراتی برای مراکز داده” منتشر کرد.

در سال 2010 استاندارد BICSI منتشر شد و در سال 2011 نسخه نهایی اصلاح شده آن منتشر شد.

استاندارد TIA942

استاندارد TIA -942 اتاق سرور بیشتر به مواردی همچون استاندارد فیزیکی و سیستم های موجود در یک اتاق سرور پرداخته است .

استاندارد TIA -942 يك سري الزامات و رهنمودها‌يي را جهت طراحي و نصب مراكز داده مشخص مي‌سازد و اكثر نكات مهمي كه بايستي در يك مركز داده رعايت گردد را با توجه به المانهايي مانند كف كاذب، سقف كاذب، ساختمان ، برق اضطراري ، كابل كشي ، سيستم خنك كننده ، سيستم اعلان و اطفا حريق و …. بيان مي‌نمايد .

استاندارد TIA -942 زمانی تنها مرجع استاندارد ساخت مرکز داده بود که به خودی خود تنها بخش های Telecommunication مرکز داده را پوشش می داد و اشاراتی نیز به سایر استاندارد ها داشت .

استاندارد TIA -942را زمانی که مطالعه کردیم تعداد زیادی علامت سوال در ذهن ها بوجود می آمد که برای رفع آنها نیاز بود به مراجع و مآخذ اعلام شده در استاندارد مراجعه نموده و پاسخ سوالات خود را در یابیم .

و در نهایت به این نتیجه می رسیم که استاندارد TIA -942 به تنهایی تمام نیاز های دیتاسنتر سازمان ما را پاسخگو نخواهد بود، در این مرحله استاندارد ANSI / BICSI-002 اتاق سرور می تواند طرح مرکز داده ی سازمان مارا تکمیل نماید.

استاندارد ANSI / BICSI-002

استاندارد BICSI به اصول وقواعد کابل کشی اصولی و استاندارد در خصوص فیبر نوری – کابل های مسی و مقدار انرژی مورد نیاز یک دیتاسنتر می پردازد.

استاندارد BICSI اتاق سرور در واقع یک استاندارد جدید برای ارائه بهترین شیوه برای طراحی و نصب و راه اندازی مراکز داده است و بیشتر به مبحث کابل کشی مراکز داده میپردازد. این استاندارد یکی از استانداردهای بین المللی BICSI است.

برای ایجاد یک مرکز داده ی یا دیتاسنتر ایمن و بهینه می بایست از ترکیب این دو استاندارد بین المللی استفاده نمود.

استاندارد BICSI محدوده وسیع تری را در حوزه دیتاسنتر پوشش می دهد . مثلا در استاندارد TIA -942 اشاره مختصری به بحث سرمایش شده است اما در BICSI صفحات زیادی به توضیحات این مقوله اختصاص یافته است .

استاندارد BICSI اتاق سرور یا همان  استاندارد ANSI / BICSI-002 شامل الزامات نصب و راه اندازی و دستورالعمل برای مراکز داده میباشد و بیش از ۵۰۰ صفحه توسط افراد مختلف ومتخصص از سرتاسر دنیا تهیه و تنظیم گردیده و به مواردی از جمله انتخاب سایت، معماری و طراحی سازه، برق و سیستم های مکانیکی، حفاظت از آتش وسیستم های امنیتی، سیستم های اتوماسیون ساختمان، راه اندازی و نگهداری مراکز داده پرداخته است.

استاندارد BICSI برای ساخت یک دیتاسنتر تمام عیار منتشر شده است در این استاندارد به جزئیات زیادی توجه شده . مثلا به آب ورودی ساختمان ، قطر لوله و حتی محل جمع آوری زباله ها نیز توجه شده است .
در ابتدا محدوده (Scope) تعریف و واحد های مورد استفاده توضیح داده شده و سپس به عنوان اولین مبحث Space Planning مطرح می گردد .

استانداردهای BICSI ، به تعریف شیوه های فعلی و بهبود در کیفیت و سیستم عملکرد بهتر صدا، داده، ایمنی الکترونیکی و امنیتی و فن آوری های صوتی و تصویری، و همچنین در بر گرفتن کابل کشی فیبر نوری و کابل های مسی و سیستم های توزیع مبتنی بر بی سیم پرداخته است.

استاندارد BICSI فراتر از استاندارد طراحی مرکز داده می رود و به عواملی مانند محیط زیست و مصرف انرژی ، در کل طرح مراکز داده و تجهیزات فعال و زیرساخت های مورد نیاز مراکز با بکار گیری شیوه های نوین مدیریت انرژی سعی بر بالا بردن کیفیت وکاهش عوارض جانبی دارد. برای این منظور، استاندارد BICSI به خدمات دسترسی و امکانات ورودی، فضاهای مخابراتی، رکها وکابینت ها، کابل کشی معابر، کابل کشی مخابراتی، تست میدانی، مدیریت مخابراتی بصورت تخصصی پرداخته است.

قبل از ایجاد دیتا سنتر باید موارد زیر را در نقشه آن به طور کامل در نظر بگیریم:

▪️ تهیه نقشه مهندسی ساختمان
▪️ مسیر گذاری کف وسقف جهت کابل کشی برق و شبکه
▪️ فاصله قرار گیری رک ها از هم

بخش زير ساخت دیتاسنتر یا مرکز داده شامل قسمت هاي زیر است:
سازه،معماري، ابنيه و فضاسازي
سيستم توزيع برق
سيستم برق بدون وقفه
سيستم ارتينگ
سيستم خنک کننده
سيستم پسيوشبکه
سيستم اعلام و اطفاء حريق
سيستم مانيتورينگ
سيستم کنترل تردد و دوربين‌ها
سيستم حفاظت الکترومغناطيس
مرکز عمليات شبکه
سازه،معماري، ابنيه و فضاسازي

فضاهاي مورد نياز دیتاسنتر :

Spaces
Server Room
NOC Room
UPS Room
electrical Room
Test Room
Tape Room
File Keeping Room

و درنهایت طراحي و اجراي موارد زیر:
▪️فضا سازي
▪️ديوار ها
▪️کف کاذب
▪️سقف کاذب
▪️درب‌هاي ايمني
▪️سيستم روشنايي

ویژگی ها و شرایط و استاندارد هایی که #دیتاسنتر ها و #اتاق_سرور باید داشته باشند:

⭕️سقف_کاذب
⭕️کف کاذب
⭕️دیوار ها
⭕️سینی کابل و لدر برای کابل کشی
⭕️اعلان و اطفاء حریق
⭕️کنترل تردد و دوربین های امنیتی
⭕️سیستم مانیتورینگ
⭕️سیستم تهویه
⭕️سیستم روشنایی
⭕️استاندارد کابل کشی های شبکه و برق
⭕️سیستم مدیریت هوشمند BMSو UPS ها

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + یک =