حل مشکل مصرف ۱۰۰ درصد هارد دیسک و cpu در ویندوز ۱۰

چرا در ویندوز 10 با اینکه از منابع سخت افزاری سیستم استفاده چندانی نمیکنیم،

با این حال استفاده ی Cpu و یا Hard disk  در 100% حالت ممکن خودشان می باشد؟

دلیل بالا بودن درصد هارد دیسک در ویندوز 10 ؟

اشغال بودن هارد دیسک لپ تاپ در ویندوز 10 در حالت عادی ؟

supefetch چیست ؟

مشکل مصرف ۱۰۰ درصد هارد دیسک و cpu در ویندوز ۱۰

این ها سوالات رایجی است توسط کاربران در دنیای اینترنت جابجا می شود.خیلی از کاربران ویندوز 10 با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند و با جستجو در اینترنت با جواب های گوناگونی مواجه می شوند.در این مقاله می خواهیم یک بار برای همیشه به این سوالات پاسخ دهیم و شما را از شر این مشکل راحت کنیم!!!

در ابتدا برای برای اینکه متوجه شوید شما هم دچار این مشکل هستید یا خیر یا اینکه دلیل داغ کردن CPU و یا هارد خود را متوجه شوید توسط کلیدهای میانبر  ctrl+shift+esc  وارد task manager می شویم.در سربرگ processes درصد استفاده منابع سخت افزاری سیستم را توسط CPU  و Memory و Disk و Network می توانیم ببینیم.اگر درصد استفاده بالای 80 و یا به صورت قرمز مشاهده شود در حالی که سیستم شما در حالت استفاده عادی می باشد و هیچ نرم افزار خاصی روی سیستم اجرا نمی باشد یعنی یکی از سرویس های سیستم شما به صورت مشکوک در حال استفاده از منابع سخت افزاری سیستم می باشد.

این  مشکل مصرف ۱۰۰ درصد هارد دیسک و cpu در ویندوز ۱۰باعث کند شدن سیستم هنگ کردن ویندوز و داغ کردن هارد دیسک و cpu  واسیب رساندن به آن ها خواهد شد.این مشکل در هر نوع هارد دیسکی چه از نوع HDD و چه از نوع SSD دیده شده است.

رفع مشکل مصرف ۱۰۰ درصد هارد دیسک و cpu در ویندوز ۱۰

اصلن نگران این مشکل نباشید!!! با انجام مراحل زیر می توانید را  مشکل مصرف ۱۰۰ درصد هارد دیسک و cpu در ویندوز ۱۰ را حل کنید.

1-غیر فعال کردن Windows Search

Windows Search موتور جستجوی مخصوص ویندوز 10 مایکروسافت می باشد.این موتور جستجو گر به طور مدوام در حال index کردن فایل های سیستم می باشد.این عملیات خودش به تنهایی باعث بوجود آمدن یک بار اضافه روی هارد دیسک می شود.

برای غیر فعال کردن موتور جستجوگر ویندوز،کلیدهای ترکیبی windows+run را بزنید تا پنجره ی Run باز شود.حالا دستور زیر را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید.

services.msc

وقتی که پنجره ی سرویس ها باز شد یک مرتبه روی دکمه s میزنیم تا بتوانیم خیلی سریعتر سرویس windows search را پیدا کنیم.روی این سرویس کلیک کرده تا دیاگ مشخصات ان باز شود.در لیست startup type گزینه Disabled  را میزنیم و روی apply کلیک می کنیم.سپس روی stop کلیک کرده و درنهایت ok را میزنیم تا سرویس در حالت غیرفعال کامل قرار گیرد.اگر قصد دارید غیر فعال بودن این سرویس دائمی و همیشگی باشد وارد properties  سرویس می شویم.در سربرگ Recovery سه لیست کشویی وجود دارد .هر سه لیست را روی Take no action  قرار می دهیم تا برای همیشه سرویس غیر فعال بماند.

پس از انجام این کار سیستم خود را ریستارت کرده و دوباره میزان مصرف هارد دیسک خود را مشاهده کنید.اگر مشکل مصرف 100% هارد دیسک شما برطرف نشده بود سراغ مرحله ی بعدی بروید.

2-غیر فعال کردن سرویس SUPERFETCH

SIPERFETCH چیست؟چرا SUPERFETCH در کامپیوتر و ویندوز توان زیادی را از CPU  مصرف میکند؟

SUPERFETCH یکی از سرویس های ویندوز است که برای سرعت بخشیدن به برنامه های پر استفاده هنگام بالا امدن ویندوز استفاده می شود.این سرویس فایل های ضروری برنامه را از قبل فعال می کند تا برنامه سریع تر باز شود.این سرویس یکی از سرویس های پر کاربرد در ویندوز می باشد که روی یکی از سرویس های svchost میزبانی می شود و به تنهایی در task manager ظاهر نمی شود.مگر اینکه سیستم الوده شده باشد.

برای غیر فعال کردن این سرویس از طریق دستور در محیط کامند در cmd دستور زیر را تایپ کنید.

net.exe stop superfetch

بااجرای این دستور سرویس Superfetch به صورت موقتی متوقف می شود.برای تست اگر یک مرتبه دیگر این دستور را بزنید با پیغام زیر روبرو می شوید.

همچنین میتوانید از طریق دستور Services.msc درون Run مانند حالت قبل وارد سرویس ها شوید سپس سرویس superfetch را پیدا کنید و با دوبار کلیک کردن روی آن وارد تنظیمات آن شوید.در قسمت startup type گزینه Disabled را انتخاب کرده و دکمه apply  را میزنیم سپس روی stop کیلک کنید و دوباره Apply کنید.برای توقف دائمی این سرویس در برگه Recovery گزینه ی Take no action را برای هر سه حالت انتخاب میکنیم تا سرویس برای همیشه غیر فعال شود.

دوباره task manager خود را چک کنید و ببینید مصرف هارد دیسک کاهش یافته یا خیر .در غیر این صورت میتواینید سراغ مرحله ی بعد بروید.

3-اسکن هارد دیسک

ابتدا پنجره ی command prompt را به صورت administrator باز کنید.دستور زیر را تایپ کنید:

chkdsk.exe /f /r

با زدن دکمه enter اسکن هارد دیسک شروع می شود.

 

گاهی اوقات به دلایل خاص مثل الوده بودن سیستم سیستم برای شروع اسکن نیاز به ریستارت دارد.در این صورت دکمه Y را بزنید تا سیستم ریستارت شود و با بالا امدن ویندوز اسکن انجام شود.

4-بازنشانی حافظه مجازی در ویدوز 10

هارد دیسک مجازی از هارد دیسک به عنوان RAM استفاده می کند به این صوررت که وقتی RAM سیستم به طور کامل اشغال شود و در حالت کارکرد 100 درصد قرار گیرد ویندوز از هارد به عنوان حافظه مجازی برای ذخیره فایل های موقتی استفاده می کند و در صورت نیاز به RAM ، سواپ می کند.بنابراین در عمل حافظه مجازی ویندوز نوعی پارتیشن هارد دیسک می باشد که در نقش RAM عمل می کند.

حافظه مجازی به صورت فایل pagefile.sys در هارد دیسک می باشدکه اگر به هر دلیلی این فایل دچار مشکل شود مشکل مصرف ۱۰۰ درصد هارد دیسک بوجود می اید.به همین دلیل لازم است که تنظیمات حافظه مجازی سیستم را تنظیم کنید تا مطمئین شویم که حافظه مجازی کافی بوده و درست عمل می کرده.

برای بازنشانی حافظه مجازی کلید های ترکیبی E + Windows را میزنیم.در ستون سمت چپ روی my computer خود کلیک راست کرده و گزینه ی Properties  را انتخاب کنید.در ستون سمت چپ گزینه ی Advanced System Settings را کلیک کنید.در برگه ی Advanced  و بخش Performance دکمه Settings را کیلک کنید.در قسمت performance option مجددا برگه Advanced را زده و در بخش Virtual memory دکمه change  را بزنید.مطئین شوید که گزینه ی Automatically manage paging file size for all drives  تیک خورده باشد.

5-حذف تمامی فایل های موقتی ویندوز

دکمه ترکیبی windows + R  کیبورد را بزنید.در پنجره ی Run  دستور زیر را تایپ کنید.

%temp%

پس از باز شدن فایل های موجود در پوشه ی تمام فایل ها را شیفت دیلیت کنید و سپس سیستم خودتان را ریبوت کنید.

6-غیر فعال کردن موقتی نرم افزار آنتی ویروس

اگر از نرم افزار انتی ویروسی استفاده می کنید به صورت موقت عملکرد آن را غیر فعال کنید و عملکرد هارد دیسک خودتان را  بررسی کنید و اگر مشکل مصرف ۱۰۰ درصد هارد دیسک هنوز وجود داشت ،آن را دوباره فعال کنید.

2 نظر برای «حل مشکل مصرف ۱۰۰ درصد هارد دیسک و cpu در ویندوز ۱۰»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + پنج =