تفاوت بین san و nas به زبان ساده

انواع storage در شبکه

DAS  که مخفف Direct Attached Storage  می باشد

NAS که مخفف Network Attached Storage می باشد

SAN  که مخفف Storage Area Network  می باشد

san storage

تعریف das

DAS یک دخیره سازی است که به صورت مستقیم به سرور یا کامپیوتر متصل می شود، مانند هارد اینترنال یا هارد اکسترنالی که به صورت USB به دستگاه متصل می شوند . DAS را در disk management می توان فرمت کرد و به صورت MBR یا GPT پارتیشن بندی کرد .

تعریف ساده nas

به ذخیره سازهایی گفته میشود که شامل تعدادی هارد دیسک می باشند که در آن می توان دیسک ها را RAID یا پارتیشن بندی کنیم . NAS می تواند یک یا چند کارت شبکه داشته باشد و IP روی آن تنظیم می شود و به سوییچ متصل می شود. افرادی که می خواهند از این Storage استفاده کنند آن را به صورت Local در دستگاه خود نمی بینند و باید با استفاده از پروتکل های File Sharing به آن وصل شد . پروتکل های File Sharing شامل دو قسمت NFS و SMB می باشد . SMB پروتکل پیش فرض سیستم عامل ویندوز می باشد و NFS پروتکل پیش فرض سیستم عامل های Unix Family می باشد . با استفاده از UNC می توان به SMB متصل شد . NAS مانند یک File Server رفتار می کند یعنی کاربرها می توانند در آن یک فایل را Share کرده و یا حذف کنند . NAS همچنین می تواند FTP یا HTTP را پشتیبانی کند . NAS می تواند همزمان در اختیار چند کاربر قرار گیرد واز آن استفاده کرد اما DAS این قابلیت را ندارد . ذخیره ساز NAS یک فضای ذخیره سازی ایزوله می باشد. از نس برای ذخیره سازی Back up ها استفاده می شود. امروزه نس ها می توانند به اکتیو دایرکتوری متصل شوند.

nas

سن استوریج چیست

فرض کنیم یک هارد داریم که یک سیم از آن به یک سرور و یک سیم دیگر از آن به یک سرور دیگر وصل شده است و می توان گفت دو سرور یک دیسک را به صورت Local می بینند . در واقع چند سرور از یک فضای ذخیره سازی استفاده می کنند. SAN فضای ذخیره سازی را به صورت RAW در اختیار سرور ها قرار می دهد یعنی به هر کدام از سرور ها فضایی اختصاص داده می شود که کاملا خام می باشد و به هر صورتی که بخواهند می توانند آن را فرمت یا پارتیشن بندی کنند . می توان بخشی از SAN را به Client ها داد که هر کدام می توانند به هر روشی که می خواهند پارتیشن بندی کنند.

san

لزوم استفاده از SAN

1-Media

مدیا های مورد استفاده برای برقراری ارتباط با DAS می تواند IDE ، Ultra IDE ، SATA1  ، SATA2، SATA3 ، SAS  ، SCSI باشد .مدیا مورد استفاده برای ارتباط با NAS فقط Network است و فقط با کابل شبکه می توان به آن وصل شد . مدیا مورد استفاده برای برقراری ارتباط با SAN می تواند کابل شبکه یا فیبر باشد . پس طبیعی است در صورت استفاده از فیبر سرعت انتقال اطلاعات در SAN بالاتر است.

2- در SAN برای نوشتن اطلاعات ، دستورات به طور مستقیم با استفاده از کامند SCSI روی آن ثبت می شود اما در NAS ابتدا در خواست کامند TCP/IP برای سرور فرستاده می شود و سرور آن را با کامند SCSI روی دیسک می نویسد پس Over Head  کمتری در SAN  و DAS نسبت به NAS وجود دارد.

3- دلیل دیگر استفاده از SAN ، راه اندازی سرویس های Clustering یا High Availability می باشد، به طور مثال برای SQL Server  یک Storage می خواهیم که بالاترین سطح  read  و write  را روی آن داشته باشیم و آن Storage  تنها برای  SQL Server باشد در حالی که NAS این قابلیت را ندارد./

san

تهیه شده توسط محمدعلی آقا زمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 4 =