اموزش پروتکل STP

آموزش مفهوم پروتکل STP (بخش سوم)

به شکل زیر توجه کنید :

در سناریو بالا فایروال مانع عبور بسته های BPDU می شود . 206 تصور می کند رییس است و BPDU به سمت 205 می فرستد . و پورت سمت فایروال up می شود و loop در شبکه به وجود می آید . یک راه این است که فایروال را کانفیگ کنیم تا بسته های BPDU  از آن عبور کنند . راه دیگر این است که تعریف کنیم که اگر BPDU به پورت مورد نظر نرسید ابتدا پورت را بلاک کن سپس پورت سمت سوییچ 205 up شود . در واقع روی پورت هایی که قرار است BPDU دریافت شود کامند زیر را وارد می کنیم تا با قرار دادن فایروال مشکلی به وجود نیاید .

Switch(config-if)#spanning-tree guard loop

UDLD : فرض کنیم دو سوییچ از طریق فیبر نوری به هم متصل شده اند .

یکی از فیبر ها send و دیگری برای receive می باشد . اگر send قطع شود باعث می شود BPDU برای سوییچ شماره 3 ارسال نشود و پورتی که بلاک شده up می شود و loop به وجود می آید . برای حل این مشکل پروتکلی به نام UDLD وجود دارد که بررسی می کند که لینک اتصال یک طرفه شده است یا خیر . UDLD را در هر دو طرف فیبر فعال می کنیم . در واقع یک بسته UDLD request فرستاده می شود و یک بسته UDLD reply دریافت می شود . اگر UDLD request ارسال شد و UDLD reply دریافت نشد یعنی لینک یک طرفه شده است . حال در این حالت می توان تعریف کرد که پورت disable شود یا log ثبت کند . کامند آن به صورت زیر است :

Switch(config)#udld aggressive

کامند بالا را در هر دو سوییچ ای که متصل به فیبر است وارد می کنیم . اگر برای راه اندازی UDLD در سوییچ شماره 1 کامند را وارد کنیم به محض آنکه reply نگیرد پورت را disable می کند چون چند ثانیه طول می کشد تا کامند را در سوییچ شماره 3 وارد کنیم اما پورت disable نمی شود به دلیل آنکه به محض آنکه اولین reply دریافت شد UDLD شروع به فعالیت می کند . اگر بخواهیم پورت را از حالت disable خارج کنیم از کامند switch#udld reset استفاده می کنیم .

PVST و PVST+ : دیدگاهی که سیسکو دارد این است که از همه پورت ها بتوان استفاده کرد و پورتی در فرایند STP بلاک نباشد . برای آنکه از همه پورت ها استفاده شود و redundancy داشته باشیم از PVST که مخفف Per Vlan STP می باشد استفاده می کنیم به این صورت که در هر VLAN یک سوییچ root bridge دارد . به طور مثال در شکل زیر در vlan 1 سوییچ شماره 1 root bridge است و سوییچ شماره 2 در vlan 2 ، root bridge می باشد . در واقع به ازای هر vlan یک root bridge داریم . امروزه از PVST+ به جای PVST استفاده می شود . PVST روی ترانک های ISL کار می کند اما PVST+ روی ترانک ISL و Dot1q کار می کند .

برای راه اندازی PVST+ کامند زیر را در هر سه سوییچ وارد می کنیم :

Switch(config)#spanning-tree mode IEEE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =